top of page

Lezzet ve Sağlığın Adı: Tahin Pekmez Aşkı

Updated: Feb 13


Tahin Pekmez İkilisi
Tahin Pekmez Aşkı

Tahin Pekmez aşkına destek verdik ve kış aylarının vazgeçilmezi Tahin - Pekmez ikilisini birlikte daha ekonomik olarak beğeninize sunduk.

Enerji kaynağı ve antioksidan özelliğiyle şifa kaynağı Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi. Besin değerini korumak ve kansorejen etki oluşmaması için düşük ısıda uzun süre pişirilerek üretilmiştir. Bölgemizde harnup, harup da denilen keçiboynuzu meyvesinden elde edilen pekmez yapımında, şeker dahil hiçbir ilave katkı maddesi ve koruyucu kullanılmamaktadır.

Sizlere; doğal, sağlıklı ve cam kavanozlarda sunuyoruz.

Sağlık açısından birçok faydaları bulunan keçiboynuzu pekmezinin faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse;

- Kolestrolü düşürür,

- Tansiyonu dengeler,

- Kalbi destekler,

- Cinsel gücü ve sperm sayısını artırır,

- Vücudu geliştirir, kansızlığa karşı etkilidir,

- Dişleri besler,

- Bağırsakları çalıştırır,

- Çocuklar ve hamileler için destekleyicidir.

Keçiboynuzu pekmezi ayrıca astım ataklarına ve bronşit hastalıklarına iyi gelir. Balgam söktürücüdür ve şiddetli öksürüklere karşı çok etkilidir. Bağırsak ve sindirim sistemine olumlu katkıları vardır. Kabızlığı önler. Bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcıdır. İçerdiği lifler dolayısıyla sindirim sistemini koruyucu etkisi vardır. Lif içeriği kilo vermeye de yardımcı olur.

Tahinimiz ise %100 Silifke susamından taş değirmende öğütülerek üretilmiştir ve tamamen doğaldır. Katkı maddesi ve koruyucu içermez. Yumuşak kıvamı ve akıcılığı ile ağızda yumuşak bir tat bırakan çinko yönünden zengin tahin aynı zamanda iyi bir bağışık sistemini güçlendirici ve enerji deposudur.

Tahin, oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir ve uzun yıllar bozulmadan saklanabilir. Yağın üste çıkması dışında herhangi bir değişikliğe uğramaz. Bu şekilde olduğu takdirde kavanozu hızlıca çalkalayıp homojenliğini sağlayabilirsiniz.

Sağlık açısından sayılmayacak kadar faydaları bulunan tahinin faydaları hakkında özet bilgi vermek gerekirse;

Tahin, omega-3 ve omega-6'nın yanı sıra iyi miktarda protein, potasyum, manganez, kalsiyum, demir, sodyum ve diyet lifi gibi faydalı yağ asitleri bakımından zengindir. İçeriğinde bulundurduğu birçok mineral sayesinde vücudumuzun bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur . Tahinin içeriğinde bulunan magnezyum minerali yardımı ile yüksek tansiyonu düşürmektedir ve kalp krizine yol açan faktörler ile mücadele etmektedir. Felç oluşumu riskini düşüren tahin trigeminal kan damarı spazmını önlemeye yardımcıdır . Tahin aynı zamanda cildin beslenmesini de sağlayan antioksidan özellikleriyle cildin temizlenmesini, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Uzun vadede bu etkisi yaşlanma karşıtı bir etki oluşmasını sağlıyor. Ciltteki lekelenmeler azalırken kırışıklıkların oluşma hızı da yavaşlıyor.

Tahin pekmezin karışımı ile akıcılık, sürülebilmr, lezzet ve tat artırılarak tüketilmesi kolaylaştırılmış oluyor. Tahin pekmez karışımı faydaları sorusuna gelirsek hem pekmez hem de tahinin faydalarını birleştirmiş oluyoruz. 8 no.lu kaynağımızda özet bilgi yer almaktadır.

Tahin - Pekmezin sağlık açısında nasıl kullanılacağı doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerisine göre belirlenmelidir.

Harnup pekmezini doğal şeker olarak kullanabileceğiniz gibi pasta, kek ve kurabiyelerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca kahvaltıda kaşık kaşık tüketebileceğiniz gibi tahinle de karıştırarak enfes bir lezzete dönüştürüp tüketebilirsiniz. Bu karışım için en ideali %60 tahin ve %40 pekmezden oluşur.

Daha fazlası sizin hayal gücünüze ve damak zevkinize kalmış. Farklı "Enfes Tarifleri"mizi bizi sosyal medyada takip ederek alabilirsiniz. Sizler de kendi tarif ve kullanımlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen.Kaynaklar:

(1) https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/keciboynuzu-pekmezinin-faydalari-nelerdir-keciboynuzu-pekmezi-neye-iyi-gelir-

(2) Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları 2023 - FAYDALARI.COM. https://www.faydalari.com/keciboynuzu-pekmezinin-faydalari/ Erişilmiş 09.05.2023.

(3) Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Keçiboynuzu Neye İyi Gelir .... https://www.cnnturk.com/saglik/keciboynuzu-pekmezinin-faydalari-nelerdir-keciboynuzu-neye-iyi-gelir Erişilmiş 09.05.2023.

(4) Keçiboynuzu (Pekmezi, Özü, Unu) Faydaları, Nasıl Kullanılır? - yemek. https://yemek.com/keciboynuzu-nedir-faydalari-nelerdir/ Erişilmiş 09.05.2023.

(5) [Sözcü](https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/tahinin-faydalari-nelerdir-tahin-neye-iyi-gelir-szcu8/)

(6) [Mynet](https://www.mynet.com/tahinin-faydalari-sasirtiyor-gunde-2-kasik-vucudu-temizliyor-1170522-myyemek)

(7) [Yemek.com](https://yemek.com/tahinin-faydalari/)

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page