top of page

İyi Ceviz Nasıl Anlaşılır?

Updated: Dec 21, 2023

İyi Ceviz konusu gündemde hep olsa da iyi cevizi denemeden anlamak oldukça zordur. Ancak bazı göstergeler iyi cevize ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

Piyasada satılan cevizler; içinde su, hatta bazılarında ağartıcı kimyasal olan büyük kazanlarda santrifüj yapılarak dış yeşil kabuklarından ayrılıyor. Tabi bu arada kazanın çeperine çarpmadan kaynaklanan çatlaklar oluşuyor. Bu çatlaklardan giren su ve hava cevizde çürüme, küflenme ve zararlı bakteri oluşumuna sebep oluyor. Eğer suyla birlikte bazı gıda koruyucu kimyasallar kullanılıyorsa cevizin dış kabuğunu kırdığınızda ceviz içi sağlam, beyaz, cazibeli gibi görünse de kimyasallardan dolayı insan sağlığına zararlı olabiliyor. Ve bunu siz başta fark etmiyorsunuz. Satrifüjde işlenen cevizler kuruturken de sanayi fırınları kullanılıyor. Öte yandan; Silifke Market cevizlerinin dış kabukları ise elle tek tek ayıklanıp doğal ortamda, gölgede uzun süre harmanlanarak kurutuluyor. Böylece sıkı kabuğunun altında doğal faydalı yağını, lezzetini ve kalitesini korumuş oluyor. Dış yeşil kabuklarından ayrılan cevizler kendi faydalı doğal yağlarının korunması için güneşte kurutulmaması, onun yerine gölgede uzun sürelerde harmanlanarak kurutulması gerekiyor. Yine bu noktada endüstriyel üretimde en kısa sürede pazara sunmak için güneşte ya da fırınlarda kurutulduğu maalesef bir gerçek. Bu şekilde yanlış kurutulan cevizlerin faydalı yağlarını, dolayısıyla besin değerlerini kaybettiği maalesef bilimsel bir gerçek.

Tercih sizin...

Dış Kabuğu Elle Ayıklanan ve Gölgede Kurutulan Doğal Ceviz

En iyi ambalaj doğal ve orijinal ambalajdır. Cevizin herhangi bir alet kullanılmadan elle kırılması sonuçta pek de sağlıklı bir şey değil. Esas olarak elle kırılabilmesi için gen çalışması yapıldığı ve bir başka bakış açısıyla garabetleştirildiği de bir gerçek. Dış kabuğunun sağlam olması içinin daha lezzetli, daha korunmuş olduğunun da bir göstergesi bir yerde. Kalın, sert kabuklu cevizler de evde çok rahatlıkla kırılabilir. Bu konuda Silifke Market sosyal medya hesaplarında paylaşımları inceleyebilirsiniz. www.silifkemarket.com.tr sayfamızdan leziz cevizlerimizi satın alabilirsiniz.
Sağlıklı günlerde tüketmenizi diliyoruz.


Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page