top of page

Kıtır ve Enfes Çeşni Kişniş Tohumu

Updated: Nov 30, 2023


Enfes Çeşni Kişniş Tohumu
Kıtır ve Enfes Çeşni Kişniş Tohumu

Toroslar ile Akdeniz'in buluştuğu Göksu Nehri deltasında yer alan bereketli Silifke ovasında binbir emekle yetiştirilen Kıtır ve Enfes Çeşni Kişniş Tohumu size çiğ olarak hiçbir işlem görmeden sunuluyor.

Sezon ürününü sizlere; 250 gr.lık sağlıklı ve doğa dostu pencereli kraft doypack paketlerde gönderiyoruz.

Kişnişin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Faydalarına dair ayrıntılı bilgiye sosyal medyamızdan ve blog yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kişnişin sağlık açısında nasıl kullanılacağı doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerisine göre belirlenmelidir.

Kişniş'in Faydaları:

- Kişniş, güçlü antioksidan özelliği sayesinde gripten kansere kadar uzanan birçok hastalığa karşı vücudu koruyor.

- İçeriğindeki linoleik asit gibi asitler sayesinde kötü kolesterolle mücadele ederek vücuda destek veriyor.

- İçeriğindeki faydalı asitler kolesterolü dengelerken kan şekerini düzenlemeyi de ihmal etmiyor.

- Hem antioksidan etkisi hem de içeriğinde bulunan oleik asit gibi asitler sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyor, felç ve kalp krizi gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltıyor.

- Kişniş, içinde bulunan cineol adlı madde sayesinde göz ve deri iltihaplanmalarına karşı da adeta doğal bir ilaç gibi etki gösteriyor.

- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor ve hazımsızlık sorununu gideriyor.

- Sindirim sistemini düzene soktuğu için de iştahsızlık sorunu yaşayanlara çare oluyor, vücutta iştah açıcı etkiler yaratıyor.

- Yemek sonrası oluşabilen mide krampları, şişkinlik ve ağrı gibi durumların önüne geçiyor.

- Kişniş tohumu doğrudan çiğnendiğinde kötü ağız kokusunun kesilmesini sağlıyor.

- Besin zehirlenmelerini önlemede etkili olduğu için en çok zehirlenmelere yol açan tavuk yemekleri gibi yemeklerde kullanılması önem taşıyor.

- Vücudu toksinlerden arındırması ve sindirimi kolaylaştırması nedeniyle diyet yapanlarına da yardımcı oluyor.

- Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi ani gelişen rahatsızlıklarda önleyici etkileri bulunuyor.

- Vücudu rahatlattığı gibi sinir sistemimi de rahatlattığından stresle baş etmede yardımcı oluyor, uykusuzluk sorununun önüne geçiyor.

- Özellikle kadınlarda cinsel isteği artırma yönünde etkileri olduğu da biliniyor.

Bazı yörelerde aşotu, kollandro da denen kişniş taze olarak tüketildiği gibi tohumları direk ya da toz haline getirilerek kullanılabilir. 

Geleneksel usullerle el emeği üretip sizlere sunduğumuz Taş Kırma Yeşil Zeytinleri, zeytinyağı ile marine edilerek üzerine kişniş tohumu serperek farklı ve güzel bir lezzete dönüştürmeyi tavsiye ediyoruz. Turşularda, hamur işlerinde, körili soslarda ve tavuk yemeklerinde de kişniş tohumu veya tozu bolca tercih edilir. Bazı yörelerde biber dolmalarına da eklendiğini belirtmeyi unutmayalım. Hamburger ve hatta sakatat yemeklerine de oldukça yakışır. Taze kişnişi ise soslara, makarnalara ve yoğurtlu çorbalara da kullanabileceğiniz gibi ayrıca salatasını da yaparak tüketebilirsiniz. Daha fazlası sizin hayal gücünüze ve damak zevkinize kalmış. Farklı "Enfes Tarifleri"mizi bizi sosyal medyada takip ederek alabilirsiniz. Sizler de kendi tarif ve kullanımlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page