top of page

Yerli ve Millî Kahve: Kenger Kahvesi

Updated: Jul 17, 2023


Kendine has mis kokusu, yumuşak içimi ve enfes rahiyasıyla doğal ve sağlıklı kafeinsiz olan Kenger kahvesini deneyince vazgeçemiyeceksiniz.
Yerli ve Millî Kahve: Kenger Kahvesi

Silifke'nin Toros eteklerinde, 900 m rakım hattının üstündeki doğada bulunan Kenger dikenlerinden üretilir.

Kafeinsiz bir kahve olan kenger kahvesinin sunumu Türk Kahvesi gibidir Ancak suyuna %30 oranında süt konulması içimini daha da hafifletir ve damakta kremamsı bir tat bırakır.

Üretim süreci müteakip bölümde açıklandığı gibidir. Yabani enginar olan kenger (deve dikeni olarak da bilinir.) dikenleri, olgunlaştığı yaz aylarında toplanarak elenir. Elenen kenger otu tohumları odun ateşinde hiçbir katkı maddesi eklenmeden kahve kıvamında kavrulur. Kavrulan tohumlar taş dibeklerde elle dövülür ve ince eleklerde elenerek zar ve kabuk bölümü (Geçmişte çayı demlenerek tüketildiği de bilinmektedir.) ayrılır. İçine %10 oranında külde tandır kavurması yapılarak un haline getirilen yeşil nohut kurusu eklenir. Ve tüketime sunulmak üzere kahve için özel üretilen çift katlı kraft kese kağıtlarında hava almayacak şekilde korunur.

Kenger Otunun Faydaları:

- Tansiyonu düzenler

- Şekeri dengeler

- Diş sağlığını güçlendirir

- Hücreleri yeniler

- Toksinleri vücuttan atar

- Taş düşmesini kolaylaştırır

- Hazmı kolaylaştırır

- Vücudu dinlendirir

- Baş ağrısını azaltır

- Yüz kaslarını güçlendirir

- Kulak zarı sorunlarına iyi gelir.Özellikle karaciğer yağlanması, karaciğer iltihabı, mide rahatsızlıklarına, diş eti çekilmelerine, tiroid rahatsızlıklarına iyi geldiği uzmanlarca ifade edilmektedir. Trombositler'in küçülmesine ve dolayısıyla zayıflamaya da yardımcı olduğu söylenmektedir.

Yerli ve millî bir içecek olan unutulmaya yüz tutan Kenger Kahvesinin ve beraberinde oluşturduğu kültürünün tekrar hak ettiği yeri bulması için Silifke Market'in yetkili bayi olan Göksu Baharat'ın sahibi Arkeolog Nazmi Söylemez'in (@nazmisöylemez) büyük çabaları bulunmaktadır.

Kendine has mis gibi kokusu, yumuşak içimi ve enfes rahiyasıyla doğal ve sağlıklı kafeinsiz bir kahve olan Kenger kahvesi'ni deneyince vaz geçemiyeceksiniz. Döviz ödemek zorunda kaldığımız pahalı kahvelere bağımlılıktan kurtulacaksınız.

"Kahvenin kırk yıl, kengerin bir ömür hatırı vardır."

Kenger eşliğinde keyifli sohbetler diliyoruz.
コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page