top of page

Nohut: Kökeni Anadolu olan 8.000 Yıllık Hazinemiz

Updated: Feb 14

Silifke Market olarak; Toros yaylalarında binbir emekle yetiştirilen anavatanı topraklarımız Anadolu olan ve sofraların vazgeçilmezi nohutu (çiğ kurutulmuş) size güneşte kurutulmuş en doğal haliyle sunuyoruz.

Nohurt Haşlama
Hazinemiz Nohut

Sezon ürününü sizlere; 500 gr.lık sağlıklı ve doğa dostu gıdaya uyumlu pencereli kraft doypack paketlerde gönderiyoruz..

Nohut taze olarak hasat edildikten sonra güneşte kurutulmuştur.

Gluten içermeyen nohut, içeriğinde bulunan demir ve ete eşdeğer yüksek oranda bitkisel protein yanında lifli yapısıyla sağlıklı bir besin kaynağıdır.

- İçeriğinde bulunan demir sayesinde saç sağlığını korur ve saç dökülmelerini azaltır.

- Ayrıca cildin yaşlanmasına sebep olan etkenlere karşı savaşır ve cilt sağlığını korur.

- Nohut ayrıca açlık hissini yatıştırır ve kilo vermenize yardımcı olur. İçeriğinde yüksek oranda protein bulundurması nedeniyle uzun süre tokluk verir.

- Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur ve insan bünyesindeki sülfit sayısını en aza indirir.

- Ayrıca nohut suyunun bağırsakları temizlediği, bağırsak kurtlarından kurtulmanızı sağladığı, idrar söktürdüğü, metabolizmayı hızlandırarak iştahı keserek zayıflamaya yardımcı olduğu söylenmektedir.

Yemeğini yaparak tüketebileceğiniz gibi haşlayarak salatalarda da kullanılabilir ya da çukurova bölgesinde çok yaygın olduğu şekilde haşlayıp üzerine kimyon serperek atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Humus ve topik gibi birçok mezenin de esas ürünü ve vazgeçilmezidir. Daha fazlası sizin hayal gücünüze ve damak zevkinize kalmış. Farklı "Enfes Tarifleri"mizi bizi sosyal medyada takip ederek alabilirsiniz.

Sizler de kendi tarif ve kullanımlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen.

Kaynaklar:

1. nohut.gen.tr

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page